Rotační - kuželová štípačka na dřevo

Teslatron | 11.listopad 2011, 19:48 - | 13 Auto - Moto, Technika


Tohleto zařízení jsem chtěl stavět již delší dobu, problém byl ale v kuželu jako v nejdůležitější součástce. Po asi dvou letech se mi objevila možnost si nechat kužel vysoustružit a proto jsem neváhal. Další překážkou byla myšlenka jakých rozměrů by asi kužel měl být ? V tomhle mi pomohl náš soused, který štípačku měl postavenou od minulého roku, a tak jsem si nechal vysoustružit stejný kužel jako on.

Rozměry kužele :

- Závit levotočivý

- Délka závitu 145mm

- Celková délka 285mm

- Průměr kužele 55mm

- Hřídel podle všeho motoru (u mě 28mm)

Princip štípání je velmi jednoduchý, je to vlastně klín, který se do dřeva zarývá pomocí závitu. Čím víc se zavrtává tím víc zvětšujě průměr a štípe dřevo. Stejná funkce jako u sekyry jen práci za nás vykonává motor otáčivým pohybem. Kužel se dá samozdřejmě koupit, někteří lidé jej dělají na zakázku. V případě, že se rozhodnete udělat si kužel sami či vám ho utočí známí je důležité do kuželu vyvrtat dvě díry a nařezat závity na pojistné šrouby, aby kužel nesjel z hřídele a jednu větší díru naskrz co nejblíž motoru pro případné sundávání kužele a také při zakousnutí aby jste mothli kužel ručně vytočit ven.

Motor, motor by měl mít minimálně 2,2kW s otáčkami 900 -1428ot/min. Slabší motor jedině s převodovkou v tomhle případě bude štípaní ale dosti pomalé. Já použil motor 3kW 1420ot/min.

Spouštění motoru jsem měl vyřešeno klasickým motorovým jističem. Po pár pokusech štípat až moc zasukované špalky a desetiminutovým vytáčením kuželu ven mi došlo, že bez reverzního přepínače to nepůjde. Tyhle přepínače jsou dosti drahé, proto jsem se původně rozhodl k realizaci reverzace pomoci dvou jističů s tlačítky. Později mi kolegové na fóru poradili si reverzák poskládat. K tomuto účelu jsem našel perfektní stránku výrobce vačkových přepínačů, který uveřejňuje vnitřní uspořádání. Takže pokud máte větší množství vačkových přepínačů, můžete si jej složit sami.(zdroj: výrobce obzorzlin.cz)

Více snad už jen pár fotek ze stavby a video

Při práci s tímto zařízením je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla při práci s otáčivými stroji. Na kužel se může lehce navinout rukáv košile dbejte proto zvýšené opatrnosti. K stavbě nikoho nenabádám, stavba na vlastní nebezpečí.

Komentáře

Rotační - kuželová štípačka na dřevo

 • Autor článku
  2.březen 2017, 18:40,

  Reakce na: Tom, 29.leden 2017, 19:25
  V dnešní době už není problém sehnat motor potřebného výkonu na jednu fázi čili na 230V nese to s sebou ale nevýhody. Vetšinou se takové motory nedají levně sehnat na inzerátech či bazarech a nové stojí hromadu peněz a zatěžují sít podstatně větším proudem, takže by mohl nastat problém, že bude štípačka vyhazovat běžné 230V okruhy. Motory na 400V jsou výhodnější jak v dostupnosti, tak rozložením proudu do tří fází a tím i menší zátěži na síť.


 • Autor článku
  2.březen 2017, 18:33,

  Reakce na: jara, 2.únor 2016, 20:53
  Zdravím, v době, kdy jsem štípačku postavil, nebylo nic jiného ke štípání. Kdo někdy s tímhle typem štípačky štípal, tak ví, že tvrdé dřevo ať se suky nebo bez jde štípat daleko lépe než třeba smrk. Tvrdé dřevo se suky nemá prorostlou větev až do středu kmene jako je to u smrku a dá se krásně naštípat. Kdežto takový zasukovaný smrk nedejbože ještě čerstvý to už je horší, ale nic co by štípačka nezvládla pokud člověk ví, jak má špalek na trn narazit.


 • Autor článku
  2.březen 2017, 18:24,

  Reakce na: saitan, 2.březen 2017, 07:43
  Nevím, jestli se profil závitu nějak jmenuje, ale je to přejeté klasickým ubíracím nožem na kolmo ke kónusu, takže z toho výjde jedna strana závitu kolmá a druhá strana s úhlem xx stupňů dle úhlu plátku nože. Nejsem soustružník, takže asi nenazývám věci správnými jmény, ale snad to lze pochopit. Myslím si ale, že by měl jít použít jakýkoliv profil závitu s tím, že by vrchol závitu měl být ostrý, aby se do dřeva zařezával.


 • saitan
  2.březen 2017, 07:43,

  Zdravím...jaký profil závitu jste použil na kužel?


 • Tom
  29.leden 2017, 19:25,

  Musím to pochválit. Akorát přemýšlím, jestli je ten motor na 230 V,  nebo musí být na 380 V. 


 • Tibor
  19.únor 2016, 18:22,

  podla mna velmi pekna robota, palec hore a co sa tyka bezpecnosti ma to nejake muchy ale myslim si ze stavitel pokial bude na tom robit si vsetko dobre uvedomuje a da si na to pozor. este by ma max zaujimalo poradi si to v pohode aj s tvrdsim drevom?


 • jara
  2.únor 2016, 20:53,

  to se to štípe dřevo ,které levou zadní zpracuju sekyrkou,zkus špalky ze stromu a se suky


 • Teslatron
  27.říjen 2014, 15:52,

  Uplně zbytečné komentáře pánové, kdo nechce ať nestaví a koupí si hotovou, kdo chce může si vzít inspiraci. Kžadopádně u rádoby jak píšete "kvalitních čínských" vám nikdo nezaručí, že stím každou sezonu naštípete 5 kubíků dřeva a neodejde poddimenzovaný motor nebo nepraskne oslabená konstrukce z milimetrových jeklů, protože jak je známo šetří se kde se dá.


 • rosomák
  27.říjen 2014, 07:58,

  Měl jsem známého co si koupil auto a stálo ho to život


 • rosomák
  26.říjen 2014, 19:49,

  Také si myslím že je lepší koupit kvalitní drahou čínskou štípačku přes nějakého zprostředkovatele než si ji za pár kaček udělat.


 • pavelson
  18.září 2014, 15:07,

  Mám taky známého, co si postavil štípačku na dřevo své pomocí a stálo ho to 3 prsty. Právě proto jsem si jí koupil v obchodě. Nevím na kolik příjde přesně vyroba své pomocí, ale v shopu ( http://www.tomek-nar… ) jich maji mrtě za rozumní peníze. Z postavení bych měl asi radost, že jsem ji postavil sám a funguje :)


 • bruton2
  31.prosinec 2013, 19:08,

  jak vidím ty dlouhé rukávy, vzpomenu na známého co mu to nabralo rukáv a přišel o ruku za loktem, proto musí být co nejnižší nad stolem, jinak dobrý, tyto kužely jsem kdysi robil na CNc soustruhu za 800 kus..dnes už nemám přístup, ale alespoň jsem si postavil cnc frézku na DPS, ve spojení s Eaglem je to lepší než nažehlování, fotocesta a plno chemie :-)


 • Pepa
  5.září 2013, 22:35,

  Máte zde dost podstatnou chybu v konstrukci. Hrot kužele by měl být nad stolem pro špalek ve výšce 3-5 cm maximálně a pod ním ještě pro jistotu pásovina , která zábrání protočení špalku.
  Tím se stane štípačka bezpečná.Je však potřeba dávat pozor na rotojící hrot.