Mikropáječka s regulací teploty

Teslatron | 21.listopad 2011, 15:39 - | 0 Nízké napětí
Od svých snad 6ti let jsem měl trafopáječku jako jedinný nástroj k pájení. O drahých páječkach z elektro obchodů jsem věděl, ale nebyl jsem ochotný dát tolik peněz a tak se smiřil s trafopáječkou.

Po vzkušenosti si mikropáječku vyzkoušet jsem se rozhodl, že jí musím mít taky. Shodou okolností jsem narazil na článek mikropáječka od stepy. Pro součástky jsem se stavil hned druhý den a deska nažehlením byla také hned.

Popis činosti: Pero-topné těleso je napájeno střídavým napětím. Spínání tělesa probíhá díky obvodu T2117 (náhrada za U217B), který slouží jako spínač triaků v nule(díky tomu dochází k omezení rušivých vlivů-proudové a magnetické rázy). Ve schématu je vidět vnitřní blokové schema tohoto spínače, obsahuje koncový zesilovač,vnitřní zdroj, detektor průchodu proudu nulou a obvod pro porovnání řídícího napětí s referencí. Spínač má malou vlastní spotřebu cca 1mA, proto je možné použít jednoduché napájení pomocí jednocestného usměrnění(náš případ).

Napětí z termočlánku je vedeno do OZ IC1, trimrem P2 můžeme nastavit výstupní jeho zesílení, trimr P4 slouží k vyrovnání napěťové nesymetrie OZ a ke kompenzaci termočlánku. Kondenzátor C8 zvyšuje reakční dobu zesilovače a zamezuje přílišnému kmitání OZ. Výstup zesilovače je veden na vstup měřícího přístroje a na potenciometr P1 pro nastavení teploty, trimr P3 slouží pro přesné nastavení rozsahu. Běžec P1 je veden do vstupu již zmíněného IC2(spínač v nule), rezistor R10 snímá průběh střídavého napětí pro interní detektor průchodu nulou. Výstup spínače řídí triak Ty1, který spíná zátěž(topné těleso). Stav triaku, tedy sepnutí a vypnutí je signalizováno dvoubarevnou LED (červená topí, zelená netopí). Já osobně jsem zenerku D6 vyhodil, tedy ani nepoužil. Ta slouží pro snížení vstupního napětí do stabilizátoru 7910(záporných 10V), aby moc netopil,protože čím větší úbytek na stabilizátoru, tím vyšší ztráty.

Piny X1-5 a X1-3 slouží k připojení topného tělíska pájecího pera. Piny X1-1 a X1-4 k připojení termočlánku v peru. VCC a VDD jsou napájecí piny pro připojení 24V st. Piny +10V a GND k připojení napájecího napětí panelového měřidla. A piny MEAS_1 a MEAS_2 k připojení měřících svorek panelového měřidla.

Po překontrolování a oživení(správné zapojení=funkce na první pokus) seřídíme trimry a to tak, že trimrem P4 nastavíme na výstupu OZ při pokojové teplotě cca 0,2V(vyrovnání nap. nesymetrie a kompenzace termočlánku), poté zbytkem trimrů seřídíme údaj na externím měřícím panelu(voltmetr).

(text převzat z www.stepa.wz.cz)


Pero jsem použil stejné jako stepa SOLOMON S-11 i přístrojovou krabici jsem použil stejnou. S páječkou jsem spokojen a myslím, že poslouží stejně dobře jako páječky za tisíce z obchodu.

Podklady pro DPS -- ZDE

Komentáře

Mikropáječka s regulací teploty