Polomůstek napájený ze sítě

Temsi | 21.listopad 2011, 20:30 - | 0 Vysoké napětí
Jednoho krásného dne mě napadlo postavit si polomůstek pouze na 70V, ale byl by zde problém s velkou kapacitou svitkových kondenzátorů, proto jsem zvolil napájení rovnou ze sítě. Napětí 230V se usměrní můstkem nebo čtveřicí diod dostatečně dimenzovány na odběr proudu. Já použil značne předimenzovaný můstek 25A, nic jiného nebylo po ruce. Následují dva kondenzátory 470u/200V z klasického ATX zdroje. Nebylo by špatné před usměrňovač zařadit termistor, ať není proudový náraz při zapnutí tak velký... Polomůstek využívá tranzistory MOSFET. Lze použít IRF 840, nebo jejich ekvivalent STP9NK50Z. Ovšem Teslatron mi dodal levně 10ks IRF 740 což jsou MOSFETY 400V/10A. Zatím drží pořád první pár nejsou s nimi tedy problémy. Oba tranzistory jsou chráněny zatlumovacíma článkama, neměl jsem příslušné hodnoty tak jsem použil co dům dal, tedy 10R a 2n2/700V~ známé firmy WIMA. RC články jsou napájeny přímo na nožky tranzistorů. VN trafo je připojeno přes oddělovací kondenzátor 2u/230V~. Na trafo je potřeba navinout primár a odstranit mezeru z jádra. (Bývají zde papírové proužky). Je-li primár navinutý na opačné straně jádra jak sekundár není třeba díky rozptylu přidávat do zapojení tlumivku. Schéma s IO IR2153 jsem upravil, abych mohl regulovat frekvenci v rozsahu 10-60kHz. Mění se hodnota odporu a kondenzátoru mezi piny 2 a 3. Při zkušebním zapnutí (přes 140w žárovku) jsem pevně nastavil frekvenci na 40kHz, kde naprázdno žárovka vůbec nesvítila. Proběhnul úspěšný test a žárovku jsem vyřadil. Místo ní jsem použil kombinaci odporu 4R7 a pojistky 3.15A která zamezí v případě poruchy větší explozi tranzistorů. Polomůstek funguje nádherně, nic se nezahřívá a zatím vše funguje jak má. VN trafo je 6PK 600 69 na které jsem navinul 30z lakovaným drátem průměru 0,6mm.

Snad jsem vyčerpaně popsal vše potřebné v případě nejasností píště do rubriky kontakt. Hodnoty součástek v mém zapojení se liší od původního schématu. Řídící obvod napájím z gelové baterie 12V.

Články ze kterých jsem čerpal inspiraci:

Jan16 (Dočasně zrušil web)

Danyk

Myslím že je zbytečné kreslit stejná schémata jen mírně poupravená, proto uvádím dva schémata z kterých jsem čerpal...

Řídící obvod s IR 2153Celý polomůstek kromě ochranného odporu 4R7 a pojistky 3.15ATranzistory s RC ochranami a VN trafo 6PK 600 69Výboje jsou velmi horké, mohutné a bílé s budičema na 12V se to nedá srovnávat... a dosahují délky až 7cmNa závěr video výbojů, prosím omluvte kvalitu točeno mobilem...

Komentáře

Polomůstek napájený ze sítě