Post Industrial z ostravské koksovny

Teslatron | 23.listopad 2011, 19:57 - | 0 Ostatní


Odjakživa mě velké haly se spoustou komínů a železných konstrukcí fascinovaly. Nemohl jsem si nevšimnout opuštěné koksovny, která zdobí Ostravu svým kostkovaným komínem. Proto jsme se s Temsim rohodli tuto oblast prozkoumat. Na koksovnu je vypsán demoliční výměr už od roku 2006 a chtěli jsme to stihnout dřív, než nám jí srovnají se zemí vzali jsme tedy foťák a vydali se tam i přes strach, že nás odchytne ruskojazyčná bezpečnostní služba, která hlídá rozkrádání železa. Popíšu vám tedy průběh cesty jako doprovod k fotoalbu.

K arealu se přibližujeme podél železniční tratě a procházíme okolo rozmrazovacích hal na vlaky. V jedné z nich se zastavujeme a už při vstupu si všímáme ohořelých stěn schodiště. Z první budovy přecházíme po střeše rozmrazovacích boxů do druhé budovy, kde oběvujeme menší rozvodné mítnosti. Jsme teprve na začátku a minimálně půl hodiny jsme se zdrželi. Před námi je ještě obrovský areál a času nemáme moc.Opouštíme tedy budovy rozmrzovacích boxů a vítá nás perfektní panorama hlavního areálu spolu s komínem. Teprve až ted si uvědomujeme jak moc je veký. Vcházíme do nejbližší budovy, aby jsme se vyhnuli přípádnému kontaktu s hlídací službou. Hned při vstupu jsou dveře do místnosti, ve které je velká tma a světlo co tam proniká dává staršidelný pohled na obrovske množství kabelů natahaných po železných konstrukcích. Pokračujeme po schodech nahoru a máme na výběr ze dvou dveří. Jedný to černočerné tmy a druhé do rozvodny. My si ale ze zvědavosti vybíráme ty do černočerné tmy. Rozsvěcujeme baterky a nemužeme uvěřit vlastním očím. Místnost byla daleko větší než byl náš odhad když jsme do ní vstupovali.Svítíme všude okolo sebe a stále přemýšlíme kde to vlastně jsme. Pochvíli zjištujeme, že jsme v hlavním dispečinku celé koksovny tak jako jsou v jaderných elektrárnách. Všechno bylo spálené a vyhořelé na zemi snad 20cm vrstva ohořeleho materialu. Je to fasicinující. Představujeme si jak to asi vypadalo než místnost vyhořela a když zde ještě lidé seděli za troskami psacího stolu uprostřed místnosti.

Jdeme dál času je málo. Teď už jsou na výběr jen jedny dveře. Vstupujeme do místností plných rozvodních skříní, pojistek, velkych nápisů TRAFO 1,2 a spustu zničených součástek lovci měďi.Zde se zdržujeme jen krátce a vydáváme se dál, dostali jsme se teprve do první budovy hned po rozmrazovacích boxech. Vycházíme ven a ocitáme se uprostřed areálu odkud se vydáváme po schodišti do výšin hlavní budovy. Ve vymláceném okně se nám otevírá nadherný pohled na střed areálu.Komentáře

Post Industrial z ostravské koksovny