Výroba DPS nažehlováním

Teslatron | 21.prosinec 2011, 17:36 - | 8 Ostatní
Tak jako snad každý jsem začínal s výrobou DPS pomocí fixu. Toto mi nějakou dobu vydrželo. Čím přicházely složitější konstrukce, bylo kreslení na dlouho a estetika taky stála zanic. Přešel jsem tedy k výrobě DPS pomocí fotocesty, k tomu jsem jsi také postavil osvitku, kterou již popisuji v jiném článku.

Zanedlouho nato jsem se dozvěděl o možnosti vyrábět DPS nažehlováním toneru. K této metodě je ale pořeba mít předlohu vytisknutou na laserové tiskárně. To byl můj první problém. Nikdo ze známích laserovou tiskárnu neměl a nebyla možnost kde to vytisknout. Po nějaké době jsem si zakoupil laserovou tiskárnu a nažehlování skusil. Jelikož mi tato metoda padla do oka a není tak složitá a finančně nákladná jako u fotocesty stala se mou nejoblíbenější metodou. Ve stručnosti tedy popíšu postup.

Jak jsem tedy již psal základem je mít vytiknutou předlohu. Tu je nejlepší vytisknout na nějaký lesklý papír ze stránek katalogu a podobných lepších reklamních letáků. S papírem je nutno experimentovat, né každý je vhodný. Po pár pokusech již ale pouhým pohledem rozeznáte, který je vyhovující, a který ne.

Cuprexit je potřeba před nažehlováním vyčistit. K tomuto účelu já používám houbičku na nádobí z drsné strany a CIF. Když máme vše připraveno, vrhneme se k samotnému nažehlování. Žehličku si nastavíme na 2 puntíky a žehlíme přimo přes papír přehlohy. Na žehličku nijak zvlášť netlačíme nýbrž krajem přejíždíme za strany nastranu, do křížě a různými směry dokud se nám na druhou stranu neprožehlí obrazec spojů (viz druhý obrázek)

Když už si myslíme, že máme nažehleno, tak desku ponoříme do vody odmočit. Opět záleží na druhu papíru, ten který používám momentálně já je odmočený zhruba za 2 - 3 minuty. Papír sundáme a zbytky "vyšuláme" jemným kartáčkem, ale bohatě stačí náš palec, kterým projedeme všechny místa kde zbyly kousky papíru.

Pokud jste byli pečlivý obrazec se vám přenese celý jako mě a není třeba nic opravovat. Někdy se ale může stát, že některé místo špatně prožehlíte a toto místo se nepřenese. Tento nedostatek je potřeba opravit lihovým fixem. Poté už stačí desku jen vyleptat a sundat nažehlený toner. Na tohle já používám klasickou drátěnku.

Na konec tedy shrnutí výhod této metody: Cesty jsou rovné desky vypadají profesionálněji, mnohonásobně levnější než fotocesta (fotocitlvý lak, vývojka), o jednoduchosti ani nemluvě.

Přeji hodně zdaru při výrobě.

Komentáře

Výroba DPS nažehlováním

 • Teslatron
  1.leden 2014, 12:04,

  Pro domácí bastlířské výrobky se kupovat CNCčko nevyplatí a postavit si vlastní je sice možné ale dost nákladné na materiál pokud ho člověk nemá. O stavbě jsem přemýšlel, ale zatím se nato necítím.


 • bruton2
  31.prosinec 2013, 19:15,

  není jednodušší motiv DPS vyfrézovat? Eagle umí převést BRD do G-CODE a mašina to zvládne za pár minut!


 • Teslatron
  29.prosinec 2013, 17:36,

  Netrhají, a posledni dobou dělám rozlitou měď na každé DPS k ušetření leptacího roztoku a zkrácení leptací doby.


 • mark
  29.prosinec 2013, 11:14,

  A jak ti jde rozlitá měď? Resp. velké plochy mědi? Netrhají se ti?


 • Temsi
  18.prosinec 2013, 23:34,

  „K této metodě je ale pořeba mít předlohu vytisknutou na laserové tiskárně" jak je napsáno v textu je to tedy nezbytné


 • Beránek
  17.prosinec 2013, 21:43,

  Je možné použít pro tento účel laserovou tiskárnu? Beránek


 • Teslatron
  30.leden 2013, 06:15,

  Děkuji


 • JIRKA
  29.leden 2013, 09:06,

  NICE WORK
  DOBRÁ PRÁCA