Rezonanční výboje ze 2 MOTů

Teslatron | 8.únor 2012, 20:31 - | 1 Vysoké napětí
Jelikož se zde na webu ještě nevyskutuje vysvětlení co to vlastně ten MOT je, tak vám jej nejdříve trochu přiblížím. Jedná se o transformátor se sekundárním napětím okolo 2kV až 2,5kV se skratovým proudem až 1A. Pochází z mikrowlnné trouby (odtud zkratka MOT = Microwave Oven Transformer) kde slouží pro napájení magnetronu. Trafo je značně poddimenzované a není určené pro trvalý provoz, proto se i samo o sobě dost zahřívá. Jedná se prakticky o nejrozšířenější zdroj vysokého napětí pro napájení Teslova transformátoru.Tak vysoké napětí a dostatečný proud již při skratování dokáže dělat pěkné oblouky. Pokud k MOTu přidáme do serie se sekundárním vinutím kondenzátory a povede se nám sladit kondenzátory na rezonanční frekvenci MOTu, výboje se zvětší asi na dvojnásobek.
Já použil dva MOTy a celkem 6 kondenzátorů ~1uF z mikrowlnné trouby zapojených serioparalerně (3 skupiny paralerně po dvou kondenzátorech seriově). Schéma zde kreslit nebudu jelikož tohle není hračka pro méně zdatné bastlíře a zapojení je tak triviální, že vzkušenější bastlíř ví jak nato.

 Důrazně varuji před stavbou tohoto zařízení a o pokoušení se tyto transformátory zprovoznit. Zařízení je velmi nebezpečné jelikož se zde pracuje se smrtelným napětím 2kV. Zříkám se jakékoliv zodpovědnosti na újmách na zdraví jak na majetku při neposlechnutí mého doporučení.

Komentáře

Rezonanční výboje ze 2 MOTů

  • Radek
    23.listopad 2015, 21:53,

    nojo,taky mi to takhle krásně hučelo-stačily dva-tři kondíky