Stolní multimetr M1T 242A

Teslatron | 3.březen 2012, 19:58 - | 2 Laboratorní a měřící technika
Tento multimetr jsem dostal jako nefunkční. Dle slov původního majitele prostě z ničeho nic přestal fungovat. Když jsem jej doma otevřel již jsem tušil kde bude chyba. V multimeru jsou tantalové kondenzátory výroby tesla, se kterými jsem se setkal již u více přístojů. Problém je tedy v tom, že po letech se tyto kondenzátory velmi rády zkratují. Stačilo tedy proměřit kondíky na tzv. pískačku a bylo vymalováno. Multimetr je opraven a zaujímá již své místo na stole. Za zmínku ještě stojí, že multimetr je roku výroby 1987 a výrobcem byl Elektromont Brno.

Přidávám manuál se schématem, který by se někomu mohl hodit a pát fotek útrob.
Manuál ZDE

Na pravo lze videt vadný kondenzátor.Komentáře

Stolní multimetr M1T 242A

 • Zdena
  1.srpen 2015, 14:43,

  Tak já ho koupil nefunkční taky.Opravil jsem zdroj+/-15V,který odešl zřejmě zkratem toho tantalu.U těch tantalů to bývá běžně.(Nakonec jsem vyměnil všechny).
  S čím si ovšem nevím rady je,že mě neměří stejnosměrné napětí nad cca.3,3V uvnitř začnou cvakat relátka a začne ukazovat bludy.ST napětí jede,ale to SS ne.
  Nemáte prosím někdo čitelné schéma a nejlépe i osazovák?Děkuji
  Kdyžtak kontakt zdenab2(zavináč)email.cz
  Dík


 • mirma
  18.leden 2013, 17:00,

  Díky za tip, už jsem v něm vyměnil všechny elyty (bez výsledku), teď přijde řada na tantaly. Kdybych si to tady přečetl dříve, mohl jsem zvolit opačný postup...