Post Industrial z dolní oblasti Vítkovických železáren

Teslatron | 1.květen 2012, 16:48 - | 0 Ostatní
Dnes, tak jako každý rok na 1. Máje je ve Vítkovicích den otevřených dveří. Tento rok byl oproti ostatním ale úplně jiný. Byly vymezeny vyhlídkové trasy a na každém rohu stála služba security, takže už se člověk oproti minulým rokům nedostal úplně všude. Aby toho nebylo málo, zapoměl jsem svůj foťák doma a rodinný foťák, který jsme měli sebou měl jako klasicky vybitou baterku. Nicméně trocha energie v ní ještě zbyla a povedlo se mi udělat pár nekvalitních záběrů.

Celou prohlídku jsme zahájili v kontilití, kde jsem opět neměl fotoaparát takže bez fotografii se to těžko popisuje, člověk to musí vidět. Poté jsme se přesunuli do samotné Dolní oblasti vítkovic. Prvně jsme se šli podívat do starého plynojemu, který byl předělán na koncertní sál.

Zrekonstruovaný plynojem můžete vidět po pravé straně na první fotografii. Takovou zajimavostí je, že američané shodili na plynojem bombu, která prorazila strop a nevybouchla. Ležela tam udajně 28let než jí při rekonstrukci vykopali z vrstvy bahna uvnitř plynojemu.

Poté jsme se vydali na prohlídku nově otevřené (pro veřejnost) vysoké pece. K vrcholku vysoké pece se vyjíždí nově postaveným výtahem v místě kde byl výtah pro dopravu surovin k vrcholku, kde se sypaly přes dvojitý trychytýř (nejprve se obsah nasypal do menšího trychtýře, ten se otevřel a material propadnul do vetšího pod ním, poté se menší uzavřel a mohl se otevří větší, který díky kuželovitému tvaru material rovnoměrně rozsypal ve vysoké peci). Schody se dalo vyjít ale ještě výše než je samotný vrchol vysoké pece. Zde již moc techniky k vidění není, ale můžeme se rozhlédnout po Ostravě. K prohlídce je zpřístupněn i vnitřní prostor vysoké pece a mimo jiné i velín, z kterého se vše řídilo.Prohlídka velínu byla z vysoké pece všechno. Pokračovali jsme do haly, kde se vyrábí ozubená kola. Zde jsem natočil pár videí strojů přímo v provozu.

Z ozubárny jsme šli přímo na lahvárnu kde se vyrábějí tlakové lahve lisováním. Zde k focení toho moc nebylo jelikož byla na provozu docela tma. Natočil jsem alespoň samotné lisování a poté vytvarování hrdla lahve.

Výroba lahví je dosti rychlá odhadem asi co minuta to jedna vylisovaná lahev. Po vylisování a vytvoření hrdla jde lahev na kontrolu ultrazvukem a magnetickou rezonancí po těchto zkouškách se udělá na lahvi závit a provede se tlaková zkouška. Pokud lahev vyhovuje dodělá se hrdlo, vyrazí údaje a putuje na práškovou lakovnu. Kromě flašek na každém kroku a lisu zde toho nebylo moc k vidění.

Pokračovali jsme tedy do haly, kde se vyrábí mlecí koule. Zde byla podívaná asi nejzáživnější. Zrovna probíhala výroba menšíh a větších koulí, které stále vyskakovaly ze stroje a v korytech putovaly do mist kde se shromaždují. Stejně jako v lahvárně byly koule na každém kroku.Komentáře

Post Industrial z dolní oblasti Vítkovických železáren