SSTC polomost s IRF740

Teslatron | 19.červen 2012, 16:43 - | 1 Vysoké napětí
Po delší době jsem se rozhodl ke stavbě nějakého teslova tranformátoru. Úkol byl jasný, postavit TC menších rozměrů, aby se dalo případně přenášet, ale abych se také nemusel za výboje stydět. Volba tedy padla na buzení polovodiči tzv. SSTC (Solid State Tesla Coil). Z hlediska váhy a rozměrů je to nejlepší řešení pro přenášení.

Protože měl být TC menší, sekundár jsem navinul drátem 0,11mm na odpadní rouru průměru 5cm. Samotná délka vinutí činí 150mm. Na kalkulačce tedy vychází 1363 závitů. S těmito údaji již mohu spočítat rezonanční frekvenci sekundáru, která vychází na 574kHz. Z předchozí nemilé skušenosti při nenalakování sekundáru a následném povolení závitu, které se překřížily - zapálily oblouk a vzaly sebou kromě vinutí i pár mosfetů jsem sekundár nalakoval acetonovým lakem, což se později ukázalo jako špatné řešení. Acetonový lak závity lehce roztahal, ale hlavně začal při vyschnutí praskat (nikdy více ho již na sekundár nepoužiju a začnu hledat jinou alternativu). K buzení jsem použil snad nejjednoduší obvod co jsem kdy k buzení sstc viděl a jak se říká v jednoduchosti je síla. Zatím dle mého nejlepší budič co jsem kdy stavěl.


(ve schématu není zakresleno napájení jednotlivých obvodů, ktere je samozdřejmostí ! )

Základem budiče je Schmittův invertor 74HC14, u kterého jsem použil první hradlo jako oscilátor. Generovaný signál je vytvarován do obdelníkového signálu a pres gatedrivery UCC37321/2 budí GDT. Generovaný signál "nakopne" sekundár a přes anténku se chytne rezonanční frekvence sekundáru. Za tento návrh zapojení děkuji aybacovi.Koncovým stupněm SSTC je polomost s dvoumi tranzistory typu MOSFET a to konkrétně tranzistory IRF740. Primární cívku jsem namotal na odřezek odpadní roury o průměru 7,5cm. Původně jsem měl 20 závitů, které jsem postupně snižoval až k 12ti. Napájení z jednocetně usměrněné síťě bez fitlrace přes regulační autotransfomátor.Na třetí fotografii můžete vidět jeden z pokusů s ucpanou injekční stříkačkou a vytvořeným podtlakem. Výboje dosahují stabilní délky 18 až 20cm do vzduchu a na přiblížení ruky se natahují až na 22cm. Jíž jen stačí postavit jakousi krabici a dodat tomu kompaktní vzheld.
Na závěr video:

Komentáře

SSTC polomost s IRF740

  • lanik
    26.květen 2016, 23:48,

    Ahoj, kolik jde ze sekundáru ampér?