Tesla Music 130 / AZK360

Teslatron | 1.únor 2013, 16:24 - | 22 Audio
Zesilovače Tesla Music se mi hrozně libily. Nicméně jejich cena na inzerátech a aukčních servrech stoupla natolik, že jsem si nechal zajít chuť. I přes to jsem občas koukl po Music 70 a říkal si, že na ten bych si i našetřil, ale 130, o té jsem si nechával opravdu jen zdát. Vše se otočilo jednoho dne když se spolužák ze školy pochlubil, že má doma "jakýsi elektronkový zesilovač music 130". Nakonec z něj vylezlo, že by se ho i rád zbavil, a tak jsem neváhal a pro zesilovač si k němu přijel.

První co jsem si k zesilovači sehnal byl servisní manuál a schéma.

Servisní manuál
Schémata předzesilovačů a rozmístění součástek na DPS

Schéma zapojení:Stav zesilovače po přívozu domů znázornují tyto fotografie:

Po zapnutí se rozzářilo magické oko a ja v očekávání zapnul písničku, ale zesilovač nic, při točení potenciometrem sem tam skočilo nějaké slovo, ale nefungoval. Když jsem jej vypnul s tím, že sundam kryt, všiml jsem si skrz mřížku rožhavené elektronky až do ruda. Při šoubování šroubků už mi to v hlavě šrotovalo co se asi tak může dít.

Po otevření mě čekalo docela mílé překvapení v čistotě interieru až na prostor nad větrací mřížkou, ale to je pochopitelné. Nemilé překvapení mě ale čekalo po očištění lamp. Jedna znich ma po boku pěkně očouzené sklo což značí, že dostala co proto. Nicméně zpět k problému. Lampa která byla rožhavená do ruda byla sousedka te očouzené což mi přišlo zvláštní. Vsadil jsem na vazební kondenzátory a tak je vyměnil. Po výměně rudnutí přestalo a dalo se rozumě seštelovat klidové předpětí.Zesilovač hraje. Nechal jsem jej rozložený na stole a užíval si zvuku, který narušuje syčení niagárských vodopádů proudících v předzesilovači. Po několika hodinách provozu zaznamenávám nepravidelné lupání v reproduktorech, tak se otočím ke stolu kde Music leží a opět jedna lampa do ruda. Tentokrát to byla již zmiňovaná očouzená lampa. Hledání problému tedy neskončilo. Skontroloval jsem vše, až mě jednou napadlo jestli neni špatný kontakt v patici jelikož při nasouvání šly docela lehce. Číhal jsem tedy kdy začne lampa žhavit a rychle s ní přes hadru zahýbal v patici. Přestalo to, a takto to šlo pokažde když to udělalo.

Vyměnil jsem tedy patice. S nadšením jsem poslouchal bez závad, když v tom se to projevilo znovu. Tentokrát jsem už jen skusil lehce tuknout rukojetí šroubováku do skla a bylo to jasné. Lampa má nejspíše utrhnutou jednu z mřížek, která se vlivem ohřívání pohybuje a dostane se natolik blizko jiné, že zapálí oblouk v lampě a nažhaví anodu. Skusim jsem s lampou s citem několikrát praštit o stůl a zatím musím zaklepat, ještě to neudělala. Nové lampy jsou ale samozdřejmostí.

Mezi tím, než seženu jiné lampy pustil jsem se do zušleťováni zevnějšku a pokusil se vyčistit zažloutlý přední panel a špinavé hmatníky potenciometrů. Chcete návod jak se mi podařilo tak vybělit ? Obyčejná hadra a CIF na mytí sporáků. To stejné jsem použil na oplechování a lak dostal svůj původní lesk, bohužel oděrky to již neopraví.Poté co dorazil zkoušeč elektronek BM215 jsem si lampy orientačně přeměřil jak jsou na tom. Zjistil jsem tyto hodnoty :
Lampa č.1 měla Ia= 72mA a strmost S=9mA/V
Lampa č.2 měla Ia=69mA a strmost S=11mA/V
Lampa č.3 měla Ia=36mA a strmost S=6mA/V
Lampa č.4 měla Ia=72mA a strmost S=9mA/V

Z hodnot lze jendoznačně určit, která z nich je ta vadná se zčernalým sklem a to č.3. S sebou stáhla nerovnoměrně emise i lampě č.2 nicméně druhá dvojice žádný problém neměla, čili je rovnoměrně vyčerpána. Pokud nepočítám tu vadnou lampu, tak mé lapy mají 60% což není tak úplně zlé.Jednu úpravu proti originálnímu zapojení jsem vymyslel kvůli nesnesitelnému šumění předzesilovačů při nižší hlasitosti, v které se to neztratí jako ve velké. Jedním z řešení je předzesilovače odpojit a signál přívést přímo na desku budiče. Tímto zásahem bych ale odstavil veškeré ovládací prvky na přednim panelu a z toho nemám dobrý pocit. Vyřešil jsem to přepínáním předzesilovače a přímo koncového stupně pomocí jednoho z izostatů na panelu. Konkrétně je to tlačítko třetího mikrofonního odposlechu. Zapojil jsem to tak, že pokud je izostat vymačknutý "ven" vyskratuje předzesilovač, jednoduše to přemostí z vstupu na výstup. Pokud tlačítko zmáčknu aktivuji (odskratuji) předzesilovač a zaroven i třet odposlech, ke kterému pokud není nic připojeno mne nijak neomezuje. Zabil jsem tím tedy dvě mouchy jednou ranou, jelikož jsem nijak neomezil funkci a pokud chci poslouchat tišší hudbu, přepnu si přimo na konec bez niagarských vodopádů.

Komentáře

Tesla Music 130 / AZK360

 • Pavel Novák
  25.září 2022, 13:32,

  Zdravím dobrý den prosím vas bylo by možné s esvami nějak s kontaktovat treba mail fb nebo necim jak díky předem za info


 • Petr
  20.červenec 2016, 19:00,

  Taky zdravim. Mam dvě torza tesla mono 130. Kdysi jsme na ne " bigbítili". Jsou tam el 34, budici lampy, vyst.trafa, desky....


 • Jakub
  1.červen 2016, 00:08,

  Zdravím borci, jedna deska by se u mě našla   zato ale sháním výstupní trafo. Nevíte někdo o nějakém?


 • Temsi
  20.duben 2016, 00:23,

  Bohužel, náhradní desku nemám a asi se bude těžko shánět. Jestli se nepovede sehnat, tak znova postavit...


 • cooljakubadam
  19.duben 2016, 15:52,

  nene ano myslím tu stěma elektronkama, a bohužel,ta už opravit nepůjde je celá pokažená,nevím jak bych to vystuhl ale asi slovem..zaoxidovaná


 • Temsi
  18.duben 2016, 22:44,

  Jestli myslíš desku předzesilovače a korekce kde jsou tranzistory, tak ji můžeš vyřadit a přes potenciometr vést signál až na G1 EF86. Pokud myslíš desku s elektronkama kde je EF86 a ECC85 tak tam je pár součástek a ve schématu jsou uvedena napětí na určitých místech. To zvládneš opravit pokud tomu aspoň trochu rozumíš 


 • cooljakubadam
  18.duben 2016, 18:25,

  4au hoši chci se zeptat mm tenhlecten zesilovač ale je na něm vadná deska budícího stupně neválí se někomu jedna doma ?


 • Temsi
  19.únor 2016, 23:12,

  Zdravím, především vyměň všechny foliové kondenzátory na deskách koncového zesilovače. Pak nastavit klidové odpory čtyřmi trimry. Nastavovat na několikrát! Když seřídíš jednu lampu, druhá ti většinou s klidovým proudem ujede. Předzesilovač odpoj od trimru R501, je u první mřížky EF86. Na tento trimr po odpojení předzesilovače připoj zdroj signálu. Já si to vytáhnul dozadu na jeden DIN5 konektor... Konektor pro repráky je zapojen, tak jak je to na zadním panelu vyraženo. Pořadí nápisů odpovídá pořadí vodičů v konektoru. 8R výstup zjistíš i multimetrem. Bude mít nejmenší DC odpor...


 • Tibor
  19.únor 2016, 18:02,

  Ahoj práve som tento zosilovač kúpil aj ja a je v značne zlom stave. Tak isto začmudená elektrónka a všimol som si pri takom prvotnom lustrovaní že kondiky 2ks čo si menil za WIMA mam u jedného stuďák jak hrom.

  Mám nasledovnú prozbu ako presne premostiť ten predzosilovač? Nech nemusím tápať. Je to môj prvý fľaštičkový zosik.

  Čo mám prevenčne všetko pomeniť?

  Vidím vzadu taký všelijaký výstupný konektor na reproduktory, ako mam pripojiť klasické 8ohm reproduktory?

  Ďakujem


 • Hugo
  6.říjen 2015, 12:42,

  Sorry za zasviňování fóra, už jsem to našel. Je to odbrumovací trimr, kterým se vyrovnává případná nesymetrie napájení žhavicího obvodu. Snad to taky někomu pomůže.


 • Hugo
  6.říjen 2015, 12:25,

  Zdravím, nevím jestli je téma ještě živé, nicméně mám jeden dotaz: k čemu je v obvodu žhavení proměnný odpor 220 ohm (u Musicu značený jako R313) ? Jeho funkci nechápu. Díky za radu.


 • kryspor
  27.září 2015, 10:34,

  Zdravím, taky mám tento stroj a chtěl bych se zeptat, jakými tranzistory by šly nahradit germaniové trandy v předzesilovači, aby se snížila hladina šumu. Díky.


 • Temsi
  22.březen 2015, 13:06,

  Zdravím, tento zesilovač má tři výstupy, pro 100V rozvod, používá se třeba ve školách pro rozhlas a pak dva nízkoimpedanční výstupy 15R a 8R, na které lze připojit běžné reproduktory se shodnou impedancí.


 • Rasťo
  21.březen 2015, 16:29,

  Zdavím. Pochopil som správne že ku tomuto zosiku potrebujem reproduktor na 100V s impedanciou 8 alebo 15 ohm? 


 • Temsi
  13.únor 2015, 20:14,

  Zdravím, tento zesilovač má výstupu více, 100V, 15R a 8R výstup. Reprobednu je tedy potřeba připojit do 15R nebo 8R výstupu, podle toho, jakou má impedanci.


 • Miro
  13.únor 2015, 13:14,

  Tiež som si nedávno kúpil tento zosilňovač, ale ešte ani neviem ako funguje, lebo neviem čo so 100V výstupom. Také repro nemám. Poradí mi niekto? Je to moje prvotné "rande" s el. zosilňovačmi.

  Ďakujem


 • Yorky
  26.leden 2015, 19:19,

  Strmosť elektrónok trimrom nenastavíš a ak budú mať rozdielnu strmosť nebudú sa rovnako otvárať, vznikne ti tvarové skreslenie a elektrónky sa za chvíľu porúčajú. M130 aj M70 mali z výroby vždy zahorené a párované elektrónky.


 • Teslatron
  14.červenec 2014, 19:43,

  Omlouvám se za chybu, už je odkaz funkční.


 • Pavel
  14.červenec 2014, 14:57,

  Bylo by možné obnovit odkaz na Servisní manuál (případně mi ho poslat mailem na barrby@atlas.cz)?
  Díky moc


 • Temsi
  23.leden 2014, 10:59,

  do těchto zesilovačů nepotřebuješ párované EL34, klidové proudy totiž lze seřídit trimry


 • martin
  19.leden 2014, 20:38,

  Musíš koupit celou čtveřici lamp. Jsou totiž párovány již od výrobců podle emisí. Od firmy jj Electronic je koupíš za cca 650 Kč za kus.


 • luboš
  16.červenec 2013, 11:08,

  mužu mit dotaz kdejsi ty lampy sehnal mam ho totiž doma taky a 1 lampa je vipalena ... prosímte o stranku kdebyse dala lampa koupit prosím o zaslaní na muj email : smeta.hraje.hry@seznam.cz dekuji