Zkoušeč elektronek Tesla BM215

Teslatron | 1.únor 2013, 16:03 - | 5 Laboratorní a měřící technika


Tak to je on, legendární zkoušeč elektoronek BM215. Tento měřící přístroj je snem snad každého kdo občas dělá s elektronkami. Nedávno se nám s Temsim naskytla možnost levnější koupě, a tak jsme neváhali a na BMko se složili. Díky své konstrukci je možné na něm měřit všechny známé druhy elektronek a díky výstupnim svorkám lze přidrátovat i elektronku s paticí, která není na čelním panelu. Elektronku lze testovat na zkraty mezi elektrodami, celistvost žhavícího vlákna, vakuum, emisní schopnost katody čili měříme anodový proud při daném nastaveném pracovním bodu a take lze měřit strmost. K přístroji jsme dostali i spoustu karet, nicméně i přes to jich dost chybí. Dnes to již není problém, jelikož buď najdete kartu oseknouvanou a vytisknete si dle originalu nebo si vygenerujete karty dle libosti sami na této stránce.

MANUÁL

SCHÉMA A POPIS BM215A

První věc, která se mi nelíbila byly popisky rozmazané a dopisované lihovým fixem. Nejspíše se nějakému předešlému majiteli rozlilo po panelu ředidlo. Vytiskl jsem si tedy nalápeky a přelepil elekgantními popisky.Při měření jsem neshledal žádné nedostatky a vše funguje jak má, jedinou vadou je jedna chybějící patice, která se nejspíše rozpadla a neměli jinou na výměnu, tak jí zaslepili. Budu se snažit chyběící patici sehnat a doplnit zpět. Jelikož byl přístroj hrozně špinavý rozhodl jsem se jej vyčistit.

Při této přiležistosti, kdy jsem musel přístroj otevřít je možnost nahlédnout na střeva.

Doplnit ještě tu chybějící patici a je to hezký zachovalý kousek s původním lakem.

Komentáře

Zkoušeč elektronek Tesla BM215

 • SubR
  10.srpen 2013, 18:35,

  ok, dík


 • zipaj
  2.srpen 2013, 21:02,

  Tie plechy sú tepelná poistka, sú zaspájkované špeciálnou nízkotaviteľnou zliatinou, ak sa trafo prehreje polovica vyletí cca 1 cm von, v utorok som to opravoval na mojom meráku ktorý som práve získal


 • Teslatron
  1.srpen 2013, 15:15,

  Popravdě nevím, ale jedinné co mě napadá je, že by to mohla být jakási kompenzace odchylky sítě, která je u BM215A už na čelním panelu.


 • SubR
  1.srpen 2013, 12:23,

  konecne taky nekdo jinej, kdo krome me ma tuhle "hracku". Nevíš náhodou k cemu jsou ty plechy zasunutelný do traf? Je to videt na ctvrtym obrázku od konce.


 • kryspor
  28.březen 2013, 12:59,

  peknej pristroj