Plazmový reproduktor

Teslatron | 21.prosinec 2013, 13:22 - | 9 Vysoké napětí
Tento článek by se dobře hodil jak do sekce vysokého napětí, tak do sekce audio. Jedná se o elektrický výboj obklopený plazmou, která mění svou teplotu v závisloti na množství procházejícího proudu. Měnící se teplota smrštuje nebo naopak roztahuje okolní plyny (vzduch) a tím se docílí podobného efektu jako u reproduktoru. V našem případě množství proudu regulujeme dle zvukového signálu.

Zapojení pochází od aybace z http://hv-labs.xf.cz


(klini pro zvětšení, platí i pro ostatní obrázky !)

Aby plazmový reproduktor nějak vypadal rozhodl jsem se vše udělat v DPS. Navrhnul jsem si tedy pro budící část desku.

Obrázek DPS je v vytisknutelný v rozlišení 600DPI a je převrácen pro nažehlování .
Součástí DPS je i stabilizovaný zdroj napětí 12V (nebo 15V záleží dle použitého stabilizátoru) takže na svorkovnici se přivádí střídavé napětí 12 - 24V (doporučují méně jak 24V z důvodu tepelných strát na stabilizátoru). Od napětí transformátoru volíme kondenzátor C9, který by měl být kapacity alespon 470uF a kondenzátor C10 na napětí 16V a kapacity 220uF. Diody v usměrnovači (D2 - D5) jakékoliv - například 1N4007. Soubor pinů JP1 jsou 3 piny pro jumpery a samotným jumperem prepíname mezi výstupem 1 a výstupem 2.

Stejně jako pro budič jsem si navrhnul desku u pro koncový stupeň. Záměrně jsem desky navrhnul stejné velikosti se stejným odstupem dír na pozdejší sešroubování distančními sloupky.Stejně jako u desky budiče je i tato deska k vytisknutí v rozlišení 600DPI a je převrácena pro nažehlování. Svorky CON1 slouží k napájení koncového stupně. Zde musíte přivést dvoucestně usměrněné vyfiltované síťové napětí. CON2 jsou svorky k připojení primární cívky vysokonapěťového transformátoru. Další změnou oproti původnímu zapojení jsou namísto diod HER507 použity diody UF5408 na pozicích D7 - D10.

Pracovní prostor oblouku je z duvodu vysokých teplot vyroben z koupelnové kachličky s nastavitelnou délkou oblouku. VN transformátor je z televize Tesla Color.
Na závěr video:

Komentáře

Plazmový reproduktor

 • Marek
  17.říjen 2016, 08:53,

  Prosím ťa mohol by si sem dáť súbory z eaglu ?


 • Martin
  8.září 2016, 22:30,

  Zdravím, veľmi ma toto zapojenie zaujalo a tak by som sa rád spýtal koľko závitv máte namotaných na GDT
  vďaka


 • Temsi
  4.září 2016, 00:43,

  Reakce na: marek1, 31.srpen 2016, 14:33
  Když ti DPSka nevyhovuje, tak proč si nenavrhneš svou? Přežehlit to jde bezproblémů...


 • marek1
  31.srpen 2016, 14:33,

  plošák  ten nejhorší co jsem kdy viděl ... nejde nažehlit nic ... a nakreslit no to vůbec ne ... krůza a děs  ... takže jsem nakupoval ty integráče k ničemu ...drahý jsou jako prdel a využití zadné ... končím s váma


 • Temsi
  7.srpen 2016, 00:22,

  Jsou to vzorky od texas instruments


 • Marek
  5.srpen 2016, 01:53,

  Ahoj prosím kde si sehnal ten IO UCC37322 (gate driver), a kolik máš závitů na samotném GTD transformátoru ? :) budu si tento plazmový reproduktor stavět tak bych ocenil více informaci ohledně problémů s koncovým stupněm :).
  Stavěl jsem plno FLYBACKu a VN zdrojů ale občas jsem měl problém s MOSFETama :/.
  Děkuji za odpověď s pozdravem Marek. :)


 • Jakub
  19.duben 2016, 15:25,

  Dobrý deň, robil niekto tento plazmový reproduktor ? Potrebujem vedieť počet závitov a jadro atd. na budiacom aj VN trafe. Ďakujem.


 • Teslatron
  4.prosinec 2014, 13:19,

  Zdravím,
  v trafu sme nechal puvodni mezeru nebo sem ji maximalně zvetšoval o list klasickeho kancelařského papiru. Závitů je 40 - 50 ale i tak provozuji koncovy stupen pro jistotu s 1000W halogenovou trubicí v serii k omezení a při přápadném proražení tranzistorů nevyrazí jističe jen se rozsvítí naplno, taková "pojistka".


 • Kunte
  3.prosinec 2014, 23:41,

  Dobrý den,
  zrealizoval jsem plasmový reproduktor. Vycházel jsem z Vámi uváděných schémat, DPS mám navržen vlastní.
  Při oživování mám velký problém s odcházením mosfetů v můstku (napěťový průraz). S největší pravděpodobností to bude způsobeno nevhodnými parametry primární cívky na VN trafu, která generuje při obdelníkovém signálu příliš veliké napěťové špičky. Mohu se Vás zeptat, jaký počet závitů a jak velikou mezeru jádra jste volil?

  S pozdravem
  Kunte