čištění gramofonových desek pomocí lepidla

Teslatron | 9.leden 2015, 22:08 - | 1 Audio
Jak čistit své desky, které jsme odněkud dostali nebo jiným způsobem získali a hodně praskají a šumí je nekonečně omýlané téma. Na vetšině forech vás vetšinou odkážou na více či méně profi čističky LP jako továrních výrobků. Občas ale narazíte i na jiné metody čistění. Jedna z nich mě zaujala a hodlal jsem se ji vyzkoušet.

Jedná se o čistění pomocí PVA (polyvinyl acetát) lepidla, které je vodou ředitelné nebo smývatelné a zároveň se nelepí k materiálu desek. Jedním z takových lepidel je i legendární Herkules. Obětoval jsem tedy jedno SP ve špatném stavu, prskající, škrčící, poškrábané skladováním bez obalu. Natřel jej herkulesem a čekal co se bude dít. Lepidlo schlo nekonečně proto jsem se rozhodl použít ofuk větrákem což dost pomohlo a deska byla zachvíli suchá.

Poté stačí nehtem z kraje odchlípnout lepidlo a strhnout celou vrstvu, do které se nalepila všechna špína i z drážek. Výsledek opravdu stojí zato, deska dostane svůj lesk a vyčistění zvuku je opravdu razantní desky v opravdu bidnem stavu hraji dosti obstojně. Ostatně jsem natočil malé instruktážní video, ze kterého to bude jasné ...

Komentáře

čištění gramofonových desek pomocí lepidla

  • nosal-pavel@seznam.cz
    6.září 2020, 00:43,

    pekny stav ,

    Tedy Ahoj,
           také já jsem jich pár upravil a to mazací suspenzí ,.............